Danas je održan sastanak opštinskog Kriznog štaba na kojem su članovi podržali sve naredbe koje je juče donjela načelnica opštine Dušica Runić, a u cilju provođenja mjera za sprečavanje i suzbijanje zaraznih bolesti, te zaštite i spasavanja stanovništva. Članovi Kriznog štaba apelovali su na sve one koji dolaze iz ugroženih zemalja i područja da se obavezno jave u Dom zdravlja na broj telefona 121, takođe i naši sugrađani koji osjećaju određene zdravstvene smetnje u smislu povišene temperature, kašlja i slično da se obavezno jave na naprijed pomenuti broj. Još jednom je apelovano na sve građane da obavezno vode računa o higijeni, odnosno o dezinfekciji prostorija, predmeta, kao i o redovnom i učestalom pranju ruku. U tom smislu i Vlada Kantona 10 uputila je i Preporuke za poslodavce i radnike u cilju sprečavanja širenja bolesti izazvane korona virusom traži se: da se osigura na radnom mjestu da sve površine budu čiste i higijenski ispravne i da se koriste dezinfekcijska sredstva; najmanje tri puta dnevno čistiti dodirne tačke u zgradama kao što su ručke na vratima, ručke na prozorima, česme u toaletima i kuhinjama, ručke na vodokotlićima, prekidače za struju, zvono na vratima, pultove za prijem stranaka te druge dodirne površine koje koristi veći boj osoba; najmanje dva puta dnevno čistiti sve dodirne površine:radne površine, pametne i druge telefone, laptope, računare, tastature; postaviti sredstva za dezinfekciju ruku na vidljivim mjestima svuda u radnom okruženju; u toaletima osigurati toplu vodu za pranje ruku, kao i sapun i papirne ubruse; redovno najmanje dva puta dnevno provjetravati sve prostorije; redovno obavještavati sve zaposlene, partnere i klijente da svaka osoba koja ima čak i blagi kašalj ili nisku temperaturu mora ostati kod kuće.
Pokazalo se da je korona virus posebno opasan za stariju populaciju, pa su članovi Kriznog štaba uputili apel starijim osobama da što manje izlaze iz svojih kuća i stanova. U slučaju da ove mjere budu rigoroznija, organizovaće se volonterska služba, koja će starijim ljudima obezbjeđivati namirnice i druga sredstva potrebna za normalan život. Svi oni koji žele da volonterski pomognu starijoj populaciji mogu se javiti na broj telefona Crvenog krsta 034/820-477 kao i na privatni broj sekretara Crvenog krsta 061/340-136, kako bi se na taj način mogla organizovati volonterska služba za pružanje pomoći starijim osobama. Za sada nema oboljelih na području naše opštine, što je dobro, istaknuto je na sastanku Kriznog štaba, ali je još jednom upućen poziv svim građanima da strogo vode računa o dezinfekciji ruku i prostorija, kao i o potrebi da što rijeđe izlaze iz kuća,da se što manje međusobno druže i posjećuju, a sve u cilju sprečavanja širenja ovog opasnog virusa, kao i da se poštuju sve, veće donesene naredbe od strane načelnice opštine. Zato je i naglašeno da je preventiva najbolje oružje u borbi protiv virusa korona, te je jako važno da se svi pridržavamo mjera donesenih od strane nadležnih opštinskih, Kantonalnih i Federalnih institucija.